Бірлестіктер. Экожүйелер. Бірлестіктердегі организмдердің қызмет атқаратын топтары. Экожүйелердіңмысалдары » Қазақша білім сайты
Жарнама

» » Бірлестіктер. Экожүйелер. Бірлестіктердегі организмдердің қызмет атқаратын топтары. Экожүйелердіңмысалдары


Бірлестіктер. Экожүйелер. Бірлестіктердегі организмдердің қызмет атқаратын топтары. Экожүйелердіңмысалдары

Мектеп: №25

Мерзімі: 29.04.2016 жыл

Сыныбы: 9

І-ші ауысым

Сабақ: 5-ші

Сағат :11-50

Пәні: Биология

Пән мұғалімі: Сагатбекова Гульмира Бахытбековна, І санат, 3 негізгі деңгей, биология және химия пәні мұғалімі

 

Сабақ тақырыбы:

Бірлестіктер. Экожүйелер. Бірлестіктердегі организмдердің қызмет атқаратын топтары. Экожүйелердіңмысалдары

Сабақ мақсаты:

Бірлестіктер мен экожүйелерді ажырата білуге дағдыландыру, бірлестіктегі организмдердің қызмет атқаратын топтары туралы білімдерін қалыптастыру, қоршаған орта заңдылықтарын білу, қабілетін арттыру.

Табыс критерийлері:

Барлығы: бірлестіктер мен экожүйелерді ажырата біледі

Көпшілігі:қоршаған орта заңдылықтарын біледі, қабілеттері артады.

Кейбіреулері: бірлестіктегі организмдердің қызмет атқаратын топтары туралы білімдерін қалыптастырып, мысалдар келтіре алады.

Сабақ түрі:

 

Жаңа сабақ

Сабақта қолданылған әдіс-тәсілдер

«Ой қозғау», «Сәйкестікті тап», «Миға шабуыл», «Кім тапқыр», «Тірек сызбалар», «Сематикалық карта», «Сұрақ- жауап», «Қарлы кесек», «рефлексия»

Модульдердің кіріктірілуі

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, СТО, Бағалау, АКТ, Дарынды және талантты балаларды оқыту, Оқушыларды жас ерешеліктеріне сәйкес оқыту және оқу, Оқытудағы басару және көшбасшылық.

 

Сабақтың кезеңдері

Уақыт

Мұғалімнің

іс-әрекеті

Оқушының

іс-әрекеті

Керекті жабдықтар

Кіріспе

8 минут

Ұйымдастыру.

4 топқа бөлемін

«Өз тобыңды тап»

1 топ: «Табын»

2 топ: «Прайд»

3 топ: «Үйір»

4 топ : «Дарақ»

Осы әрекет арқылы оқушылардың функционалды сауаттылықтарын дамыту. Топ мүшелері тағайындалады

 

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

 

«Ой қозғау», «Сәйкестікті тап»

әдістері бойынша үй тапсырмасын қорытындылау.

 

 

 

Алдығы сабақта отырған топ бойынша отырады.

 

Түрлі –түсті суреттер арқылы сәйкес топтарға отырады..

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайдтан «МЕН» ұстанымын оқиды

 

 

«Ой қозғау». Слайдта жасырылған кез келген сұрақты ашып, сұрақтарға жауап береді.

«Сәйкестікті тап» тапсырмасында дұрыс жауаптарды бір бірімен сәйкестендіреді.

Осы іс-әрекеттер арқылы үй тапсырмасын еске түсіреді.

«Бас бармақ» әдісі арқылы жалпы топ өзін - өзі форматифті бағаланйды

 

Стикерлер

 

 

 

Слайд,А4, бағалау парақшасы

 

 

 

 

 

 

Тұсаукесер

3 минут

«Миға шабуыл» әдісі бойынша «шашыранды әріптер»

Миға шабуыл жасай отырып «шашыранды әріптер» арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашады.

Слайд

Жаңа сабақтың таныстырылымы

20

минут

Жаңа сабақты электрондық оқулықты пайдаланып қысқаша мазмұнын ашамын.

 

 

Популяция, бірлестік,экожүйелер тақырыбына«постер» қорғату, топтық жұмыс жасатамын.

Мұғалімді мұқият тыңдайды.

 

 

 

Берілген тақырыпты «постер» арқылы әр топөз тақырыптарын зерттейді, талдайды, дәлелдейді.

Бағаланады

Электронды оқулық. Плакат, маркер.

Бағалау парағы

 

«Сергіту сәі»

3 мин

«Кім тапқыр» ойны

Берілген анықтамалар арқылы жасырын сөзді табады және оны үш тілде аударады.

Слайд

Жаңа сабақты қолдану

8 минут

«Сематикалық карта» әдісі арқылы жаңа сабақты бекіту

«Нені білдік?». Сұрақтар арқылы жаңа сабақты қорытындылау

Әр оқушы «Сематикалық картаны» пайдаланып мысалдар мен биотикалық факторлардың арасындағы сәйкестікті табады

Сұрақтарға жауап беріп білімдерін жүйелейді

Флипчарт

Бағалау

2 мин

Бағалау

Бағалау парақшасын тапсырады Топ басшысы бағалау критрийлеріне сүйеніп, топ мүшелерін бағалайды.

Бағалау парақшасы

Рефлексия

1 мин

«Көңіл күй смайликтері»арқылы

– сабақты толық түсіндім;

- мен жартылай түсіндім;

– менің түсінбегенім басымдау болды.

 

 

Смайликтер бейнесі ілінген магнит тақта стикерлер

Үйге тапсырма беру

1 минут

276-282 бет оқу, мазмұндау

89- суретті талдау (281 бет)

Күнделікке жазып алады.

Күнделік

 

Бағалау парағы _________________________

Топтың аты________________________________

Топ жетекшісі___________________________________

Оқушының аты

Ой қозғау

Сәйкестікті тап

Белсенділік

(жаңа сабақта)

Белсенді «+»

Белсенді емес «-»

Сематикалық карта

Нені білдік?

Орташа баға

Автор: dauke | 16-05-2016, 21:19
Қарау саны: 1120
    
Жарнама

Пікір жазу
Сіздің есіміңіз: *
Эл.почта: *
Жартылай семіз Қисайған мәтін Сызылған мәтін Сызылған мәтін | Сол жаққа қою Ортаға қою Оң жаққа қою | Смайлик қою Сілтеме қоюҚорғалған сілтеме қою Выбор цвета | Жасырын мәтін Үзінді қою Таңдалған мәтінді транслитерден кирилицаға ауыстыру Вставка спойлера
Қауіпсіздік коды: Қауіпсіздік кодын көрсету үшін осы суретті қосыңыз
Жаңарту, егер код көріңбесе
Кодты енгіңіз: :