» » Ы.Алтынсарин. Салақтық


Ы.Алтынсарин. Салақтық

Теміртау қаласы әкімдігінің

«Теміртау қаласының №15 қазақ мектеп-гимназиясы» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Бастауыш сынып мұғалімі Кавияв Айнахан /ашық сабақ/

Қалалық ашық сабақ

Пәні: Әдебиеттік оқу

Сыныбы: 2 «Ә»

Мұғалімі: Кавияв Айнахан

Уақыты: 11.02.16

Сабақтың тақырыбы: Ы.Алтынсарин. Салақтық

Мақсаттары: Әңгіменің негізгі идеясын, тақырыбын, айтар ойын оқушылардың жүрегіне жеткізу және оқушылардың өзіндік талдау, жинақтау, өз ойын толық жеткізе білуге төсілдіру.

Күтілетін нәтиже: Өзгелерді оқыту арқылы есте сақтау қабілеттері жетіледі. Мәселені әдеби шындық тұрғысынан бағалау қабілеттері қалыптасады.

Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту)

Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ),

Деректер: тақта, стикерлер, постерге арналған қағаздар, маркерлер, бағалау парақтары, смайликтар.

Әдіс тәсілдер: Миға шабуыл, Конверт-сұрақ, «Ойлан, жұптас, бөліс», Мен білетін дерек, Соңғы сөзді мен айтам.

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Дерек-

көздер

Білу

 

Кіріспе

2мин

Қызығушылығын ояту

«Күн шуағы» әдісі бойынша ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

Топқа бөлу.

Бейне фильм көрсету.

(ұлттық тәрбие негізінде сабақтың бастамасы)

 

Оқушылар сабаққа деген көңіл – күйлерін қандай?

Олай болса бүгінгі сабаққа деген көңіл – күймізді білдіріп, «Күн шуағы» әдісі бойынша күн шуақтарын құрастырыңдар.

Қол ұстасып бәріміз,

Жылылықты сезейік.

Күндей болып әрқашан

Күлімсіреп жүрейік – күн шуағындай көңілмен сабағымызды бастауға шақырамын.

Оқушылар ортаға шығып мұғаліммен бірге төрт шумақ өлеңді қайталап, өз көңіл күйлерін стикерлер арқылы күн шуағын құрастырады.

Бейне фильм арқылы Отанға деген сүйіспеншілігін білдіреді.

1, 2. 3 – ке санап топқа бөлінеді. Әркім өз таңдаған түс бойынша өздеріне ат қояды.

АКТ

Түсіну

Тұсаукесер

7мин

Миға шабуыл

Өткен тақырып бойынша «Конверт-сұрақ» стратегияны

 

«Соңғы сөзді мен айтам» стратегиясы

Конвертте тест сұрақтары беріледі әр топ жұптасып, топтасып дұрыс жауабын белгілеп бір оқушы оны басқа топтарға жеткізеді.

Өткен тарау бойынша білімдерін жинақтау

Сұрақтарға жауап беріп, өз ой-пікірлерімен санаса білу, өткен сабақтарды қайталау. Әр топ өзара өз ойларын жинақтап ортаға шығып тақырып бойынша қысқада нұсқа түйін сөз ерекше идея айтады.

ЖТ

ЖЕ

Қолдану

Негізгі бөлім

10мин

Мағынаны тану

«Ой қозғау»

Мақал – мәтелді сәйкестір

Ребус шеш

«Мен білетін дерек» стратегия арқылы

«Ойлан ,жұптас, бөліс» әдісі

 

 

Ребусты шештіру, сұрақ қою.

Келесі стартегия бойынша Ыбырай Алтынсарин туралы білетіндерің «Пікір» ағашына әкеп жинақтайды.

Бұл әдіс арқылы мәтінді оқып, жұптасып, топтасып, талдайды. оқушы мен оқушы арасында диалогқа түседі.

Ребус шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.

Ыбырай атамыз туралы мәліметті стикерлерге жазып, пікір ағашына іледі.

өз ойлары мен пікірлерін айту

әр жұп түсінбеген немесе қиындық тудырған сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жұптасып, жауап іздейді, талқылайды, жаңа тақырыпты бірі-біріне түсіндіреді.

СТО

Сергіту сәті

1 мин

«Қолшатыр» тренинг

Адам бойындағы жақсы, жаман қылықтар айтылады. Музыка жүріп тұрады.

Оқушылар жаман қылықтардан аулақ болу үшін қолшатырға тығылады.

АКТ

Талдау

15мин

«Ойтолғау»

І – топ.Мәтін мазмұны бойына сурет салу

ІІ – топ. Венн диаграмасы

ІІІ – топ. Бес жолды өлең.

Әр топ өз беттерінше ақылдасып, нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табады, сол арқылы мәтіннен алған әсерлерін жинақтайды.

 

Мәтін мазмұны бойынша оқушылар сурет салу арқылы бейнелейді.

Салақтық – ұқыптылық сөздерін салыстырады.

Керімге бес жолды өлең құрастырады.

Берілген тапсырманы уақытылы орындау.

топпен, жек дара тапсырмаларды орындайды.

 

Жинақтау

5 мин

«Ой қорыту»

«Идеялар себеті» әдісі

 

1.Сен Керімнің орнында болсаң қайтер едің?

2.Керімнің бойындағы әдет ұнайды ма, ұнамай ма? Неге?

3.Сыныпта Керімдей оқушы бар ма? Егер болса...

Себеттегі сұрақтарға жауап беру.

өзара пікір алмасады,нәтижесінде топтаса отырып ортақ жауап табу керек және өз пікірлерін ортаға салады.

 

 

Бағалау

2 мин

Өзін-өзі бағалау ,

Смайликпен бағалау

Ауызша мадақтау

Бағдаршам түстері бойынша

жасыл – өтежақсы,

сары – қанағат

қызыл – төмен,

Геометриялық фигуралар беру.

Оқушыларды смайликпен бағалау

Тамаша, керемет,жарайсың

Түрлі түсті стакан арқылы

 

 

Өз аттары тұрған тұсқа геометриялық фигуралар арқылы өздеріне баға қояды.

Оқушылар смайликпен бағаланады.

Топтар бірін – бірі бағалайды,.

 

 

 

Рефлексия

2 мин

«+», «-», қызықты

Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну

Ұсынылған стикерді толтыру

 

 

Ы.Алтынсарин. Салақтық
Автор: dauke | 19-05-2016, 21:53
Қарау саны: 1937
    
Жарнама

Пікір жазу
Сіздің есіміңіз: *
Эл.почта: *
Жартылай семіз Қисайған мәтін Сызылған мәтін Сызылған мәтін | Сол жаққа қою Ортаға қою Оң жаққа қою | Смайлик қою Сілтеме қоюҚорғалған сілтеме қою Выбор цвета | Жасырын мәтін Үзінді қою Таңдалған мәтінді транслитерден кирилицаға ауыстыру Вставка спойлера
Қауіпсіздік коды: Қауіпсіздік кодын көрсету үшін осы суретті қосыңыз
Жаңарту, егер код көріңбесе
Кодты енгіңіз: :