Ауылдағы демалыс. » Қазақша білім сайты
Жарнама

» » Ауылдағы демалыс.


Ауылдағы демалыс.

Мұғалімі: Жунусбекова Рымтай
Күні: 11.04. 2014жыл
Сыныбы: 5 «А»
Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы: Ауылдағы демалыс.
Мақсаты: Оқушылардың қазақ тілінде сөз байлықтарын молайту.Сан есім және оның түрлері туралы түсінік қалыптастыра отырып, оқушыларды диалог құра білуге баулу, сыни ойлауды дамыту.
Міндеттері: жаңа сөздермен танысу, мәтін ішінен сан есімді таба білуді үйрену; ауызекі сөйлеу тілді дамыту; адами қасиетке тәрбиелеу;
Қолданылған модуль:«Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау».
Стратегиялық іс-әрекеттер: «Шеңберлі дөңгелек»,«Миға шабуыл»,«Венн диаграмма», «Жұптық әңгіме».
Уақы ты Жоспар мазмұны Мұғалімнің іс-әрекеті:
не істеймін? Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар:

10
Кіріспе
1. Психологиялық
ахуал.


2. Топқа бөлу.
Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу. Назарларын сабаққа аудару. Оқушыларды шеңбер бойына тұрғызып, «Ыстық алақан» тренингін өткізу.Шағын топтарға бөлу
1-топ: «Көктем»
2-топ: «Жаз»
3-топ: «Күз»
Топ басшылары сайланады. Алтын ережені құрады
Оқушылар бір-біріне алақандарын ұстап тұрып, сәттілік тілейді.
Оқушылар қиылған гүлдердің суреттерін «Мозайкалық стратегия» түрінде топтарға бөлінеді.
Өз ұсыныстарын білдіреді
Алтын ереже:
-ұйымшыл болу;
-тапсырманы тиянақты орындау;
-басқаның пікірін сыйлау;
-уақытқа бағыну;
-сабаққа кешікпеу.
«Жақсы, өте жақсы»










Плакаттар,
маркер,
қалам,
қарындаш,
суреттер


10 Тұсаукесер
1. Білу
Мен сабақты қалай бастаймын?
Тақырыпты ашу
Грамматикалық тақырыпты еске түсіру, қайталау
2.Түсіну
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
«Ментальді карта» әдісінің мақсаты: «Миға шабуыл» стратегиясын қолданып, түрткі сұрақ қою;
Стратегияның мақсаты:
-тақырып бойынша не білеміз? тағы не білгілерің келеді?
-сурет бойынша қандай ой қосасыңдар?
–топ атауларының арасында қандай байланыс бар?
-«Ауылдағы демалыс» дегенді қалай түсінесіңдер? ментальді карта жасату Оқушылар ойлана отырып, ортақ бір шешім шығарып, ой-пікірлерін ортаға салады. Тақырып бойынша білгендерін айтады, өз пікірлерін қосады.
-жаңа сөздермен танысу;
-мәтін ішінен, сөйлем ішінен сын есімді таба білу;
Оқушылар сұраққа байланысты ментальді карта жасайды. Форматив
ті бағалау
Топ мүшелері бір-біріне баға береді
Тақта, қалам,
флипчарт,маркер
үлестірмелі парақшалар
15














2 Негізгі бөлім
1. Қолдану
2. Талдау
Мәтінмен жұмыс
Грамматикалық тақырыпты түсіндіру
«Жұптық әңгіме»әдісінің мақсаты:оқушы өзінің ойын, пікірін жұптаса отырып, сөйлесу арқылы еркін жеткізе алуы. Сабақтың басында түйін сөздерді сөздік дәптерлеріне жаздырту
Глоссарий
көмек беру –помогать
балық аулау –рыбачить
маңында –рядом
жем –корм
шомылу -купаться
1-тапсырма; жаңа сөздердің көмегімен мәтінді оқу, аудару
2-тапсырма; «Жұптық әңгіме» 2-тапсырма бойынша сөйлесім
3-тапсырма; Жазылым кезеңі 3-тапсырма
Сергіту сәті «Көктем әні»
Салыстыру. Венн диаграмма
Семантикалық карта Жаңа сөздерді жазып алады.

Дәптерлеріне құраған сөз тіркесін, сөйлемдерін жазып алады.

Мәтінді тізбектеп оқиды, ішінен сын есімдерді табады. Мәтін бөліктеріне жоспар құрастырады.
«Жарайсың!»,
«өте дұрыс» деген қолпаштау сөздерін қолдану арқылы формативті бағалау
6






2 Қорытынды
1. Жинақтау
Жаңа сабақты бекіту

2.Формативті бағалау

3.Үйге тапсырма Тақырыпқа байланысты сұрақ- жауап жүргізу;

Тапсырмалар ұпай санымен бағаланады.
«Ауылда» тақырыбына сурет салу, салған суреті бойынша шағын шығарма жазу
Сұрақтарға жауап береді, алған білімдерін бекітеді.


Ұпай сандарын есептеп өздері бағалайды.

Үй жұмысын жазып алады. Топ мүше лері бір- бірлеріне баға береді стикерлер

Мұғалімі: Жунусбекова Рымтай
Күні: 23. 04. 2014жыл
Сыныбы: 5 «А»
Пәні: қазақ тілі
Тақырыбы: «Қазақ тілі –мемлекеттік тіл»
Мақсаты: Өз ойларын толық байланыстыра отырып, сөйлеу шеберлігін, көркем жазу дағдыларын жетілдіру. Сыныптағы оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау арқылы, өз беттерімен жұмыс жасау, бір - біріне көмек бере білу дағдыларын жетілдіруге мүмкіндік беру. Интерактивті байланыс арқылы топтық жұмыс жасату арқылы бірлесіп білім алуына мүмкіндік беру.
Міндеттері:
Білімділігі: Оқушыларға ана тілінің құдіреттілігін ұғындыру, мәтіннің басты маңыздысын белгілеп, тапсырмалар арқылы жаңа тақырыптың мазмұнын ашу, жаттығулар арқылы сөздік қорын байыту.
Дамытушылығы: оқушылардың есте сақтау, ойлау, сөйлем талдау, шығармашылық ізденіс, танымдық қабілеттерін, тіл байлықтарын,сөйлеу шеберліктерін арттыру, сөздік қорын, ой - өрісін дамыту
Тәрбиелігі: ана тілімізді, тілді қадірлей білуге, патриоттық сезімге баулу
Оқытудың нәтижесі: Оқушылар топтық жұмыс жасау барысында өз ойларын еркін жеткізуге, бірлесіп жұмыс істеуге мүмкіндік алады.
Түйінді идеялар: Топтық жұмыста өзін - өзі реттей алады. Диалогтік қарым - қатынасқа түсу арқылы күмәнді жауаптарын түзете алады.
Қолданылған модуль: «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Оқыту мен оқуда АКТ пайдалану», «ДЖИГСО» әдісі, «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау».
Стратегиялық іс-әрекеттер: «Жүректен жүрекке», «Миға шабуыл», «Диалогтық оқыту», «Венн диаграммасы», «Жұптасып-ойлан-бөліс».



Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті:
не істеймін?

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар:

7 Кіріспе
1.Психологиялық
ахуал.

2. Үй тасырмасын пысықтау Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу. Оқушыларды шеңбер бойына тұрғызып, «Жүректен жүрекке» тренингін өткізу. Шеңбер ішінде бір- бірлеріне доп лақтыра отырып, сұрақ қойғызып, үй тапсырмасы тексеріледі. Үстелден сурет қиындыларын алып, оны құрастыру арқылы топқа бөлінеді. Қиындылардан «Домбыра», «Қыран», «Тұлпар» суреттері шығады
Оқушылар бір-бірлеріне жүрекшені беріп тұрып, сәттілік тілейді.
Топқа бөлініп, орындарына отырады.

1-топ: «Домбыра»
2-топ: «Қыран»
3-топ: «Тұлпар»

«Жақсы, өте жақсы»










Плакаттар,
маркер,
қалам,
қарындаш,
суреттер


Тұсаукесер
«Қызығушылық
ты ояту».
Мақсаты: оқылатын тақырыпқа таным
дық қызығушы лықты ояту; оқушының белсенділігін ояту; Тақырып бойынша әр топқа сөзжұмбақ беріп, шешкізу.
Сөзжұмбақты шеше отырып, үй тапсырмасын тексеріп, жаңа сабақпен байланыстыру.
Сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру.

Сұрақтарға ойлана отырып, жауап береді. Сабақтың тақырыбы және мақсаты мен танысады. Тақта, қалам,
флипчарт, мар
кер
үлестірмелі парақшалар
Негізгі бөлім
«Мағынаны ашу».
Мақсаты: Жаңа ақпаратпен таныса отырып, өз білімі мен белсенді оқыту әдістерін қолданып, жаңа тақырып материалдарын тыңдайды, оқиды.
«Жұптас-ойлан-бөліс» стратегиясының мақсаты: топта жұптаса, ойлана отырып, достық қарым-қатынас нығаяды Сабақтың басында түйін сөздерді сөздік дәптерлеріне жаздырту
Глоссарий
мәртебе –статус тарау –глава
қабылдау –принять парыз -долг
меңгеру –освоить толықтырып -дополнить
1-тапсырма; мәтінді оқып, аударады. Мәтін бойынша сұрақтар құрастырады
2-тапсырма; Сөз құрастыру.
В.Радловтың сөзін табу
Сергіту сәті «Ән әуені»
3-тапсырма; Сөйлем құрау.
Фонетикалық талдау
4 –тапсырма:
Тақтамен жұмыс
«Кім көп біледі?»

А)Жаңа сөздерді жазып алады, кезекпен оқиды
Ә)сөз тіркесін құрайды
Б)буынға бөліп, түрін ажыратады



Мәтінді тізбектеп оқиды, аударады.
Мәтін бөліктеріне сұрақтар құрастырады.
«Жарайсың!», «өте дұрыс» деген қолпаштау сөздерін қолдану арқылы формативті бағалау
Қорытынды
«Ой толғаныс»
Мақсаты: қабылданған жаңа және ескі түсініктердің ара қатынасын ашу; оқылған материалды талдау және қорытындылау
Бағалау

Үйге тапсырма Топ өз атауларын қорғайды
Тақырыпқа байланысты сұрақ- жауап жүргізу;
Тапсырмалар ұпай санымен бағаланады.
Сұрақтарға жауап береді, алған білімдерін бекітеді.

Ұпай сандарын есептеп өздері бағалайды.
Үй жұмысын жазып алады. Топ мүше лері бір- бірлеріне баға береді стикерлер
Автор: dauke | 14-02-2015, 00:33
Қарау саны: 1699
    
Жарнама

Пікір жазу
Сіздің есіміңіз: *
Эл.почта: *
Жартылай семіз Қисайған мәтін Сызылған мәтін Сызылған мәтін | Сол жаққа қою Ортаға қою Оң жаққа қою | Смайлик қою Сілтеме қоюҚорғалған сілтеме қою Выбор цвета | Жасырын мәтін Үзінді қою Таңдалған мәтінді транслитерден кирилицаға ауыстыру Вставка спойлера
Қауіпсіздік коды: Қауіпсіздік кодын көрсету үшін осы суретті қосыңыз
Жаңарту, егер код көріңбесе
Кодты енгіңіз: :