» » Жарасқан Әбдірашев. Алматы – бас қалам, Жас қала — Астанам. Әдебиеттік оқу: 4 сынып


Жарасқан Әбдірашев. Алматы – бас қалам, Жас қала — Астанам. Әдебиеттік оқу: 4 сынып

 

Қарағанды облысы

Жаңаарқа ауданы

Ералиев ауылы

Оспан Әлібаев орта мектебі

Бастауыш сынып мұғалімі

Темешбаева Рымжан Есенкелдиевна.

Тақырыбы: Жарасқан Әбдірашев. Алматы – бас қалам, Жас қала — Астанам.

Әдебиеттік оқу: 4 сынып

Сабақтың тақырыбы:

Тақырыбы: Жарасқан Әбдірашев. Алматы – бас қалам, Жас қала — Астанам

Мақсаты:

 

. Оқушыны Жарасқан Әбдірашевтің «Алматы – бас қалам, Жас қала — Астанам» атты өлеңін мәнерлеп, түсініп оқуға үйрету, өлеңнің өзекті түйінді ойын ашуға жағдай жасау. Өлеңді мәнерлеп оқытып, мағынасын ашу, талдау; Қазақстанның астаналары туралы мәлімет беру.Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін арттыру, сөздік қорын дамыту, өзін-өзі реттеуді, өз бетінше жұмыс жасауды үйрету.

Міндеттері:

Міндеттері: -өз бетінше шығармашылықпен жұмыс істеуге баулу;

— байланыстырып сөйлеуін, шығармашылық ойлауын арттыру;

-өз ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру.

 

Стратегиялар:

Диалог «Түрткі болу». Сергіту сәті «Әнге билету». «Венн диаграммасы». «Бес жолды өлең». «Эссе жазу». «Критерилер арқылы бағалау». Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек».

Күтілетін нәтижелер:

Сұрақ қою арқылы сыни ойлауға, пікірлерін еркін айтуға, өз көзқарастарын дәлелдей білуге машықтанады, топтық жұмыс жүргізеді.

Жетістік критерийлері:

1.Үй жұмысына жауап беру

2. Сұрақ – жауапқа қатысу.

3. Өлеңді мәнерлеп оқуы.

4. Пікірталасқа түсу, өз ойын жеткізе алуы.

5. Топтық жұмыста белсенділік танытуы.

Түйінді идеялар/бөліктері (подход):

Бас қала- Алматы, жас қала –Астана екендігін дәріптеу, мақтаныш ету, таныту.

Өз Отанын жан тәнімен сүю- адамшылықтың асқар шыңы.

Қолданылған модульдер:

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер. Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Оқыту мен оқуда ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. Білім берудегі басқару және көшбасшылық. Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу.

 

Сабақ барысы:

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеттері

Бағалау

Ресурстар

Формативті

Суммативті

Кіріспе

Тұсау кесер

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

«Жүректен жүрекке» Шаттық шеңбер

Мақсат: Бір-біріне жақсы тілектерін жеткізу

Оқушылардың көңіл-күйін сұрап, тілектерін бір-бір жолдан әр оқушылар кезектесіп шеңбер бойымен орындауды сұрау:

 

Психологиялық дайындық:

Сүйемін туған тілді – анам тілін,

Бесікте жатқанымда ақ берген білім.

Құлағыма сіңірген таныс үні,

Сол тіліммен анам мені әлдилеген,

Еркелеткен құлыным, жаным деген.

 

«Алтын ереже»

Мақсат: сабақ барысына ортақ ұстаным құру.

 

Топқа бөлу

Топ басшысын сайлау

Үй жұмысы.

«Шынжыр» ойынын ойнату арқылы үй тапсырмасын сұраймын. Оқушылар топ болып барлығы тізбектеле отырып, үй тапсырмасын сұрау

Туған жердің синонимін атаңдар

 

1 — топ: Отан 2 – топ: Атамекен

3 – топ: Туған ел.

 

Топ басшыларына «3 қадам» статегиясы арқылы сұрақ қою.

1-топ Мәтіннен не ұқтың?

2-топ Мәтіндегі жер-су аттарын ата?

3-топ Туған жер туралы 3 мақал-мәтел айт

Оқушылар шеңбер бойымен тұрып бір- біріне сәттілік тілейді

 

 

 

 

 

 

 

Хормен айтады

«Алтын ережені» еске түсіреді

Сурет қиындылары арқылы 3 топқа бөлінеді

Кезектесіп үй тапсырмасын айтып шығады.

Отан, Атамекен, Туған ел.

 

 

Топ басшысы сұрақтаға «3 қадам» стратегиясы бойынша жауап береді

«Тамаша, керемет!»

 

 

 

 

 

 

«Жарайсыңдар»

 

 

 

 

 

«Өте жақсы!»

 

 

 

Әдебиеттік оқу 4 сынып

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сурет қиындылары

 

 

 

 

 

 

Отан, Атамекен, Туған ел сөздері жазылған парақшалар

Үлестірме қағаздар

 

 

Ой қозғау

2 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

3 мин

 

15 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

Жаңа сабақ

«Түрткі болу сұрақтары»

- Алматы қаласы туралы не айта аласыздар?

-Астана қаласы жайлы не білеміз?

- Қазақстанның астаналарын атаңдар?

Слайд, слайд шоу арқылы таныстыру

Жарасқан Әбдірашев – қазақ ақыны. 1948 жылы Қызылорда облысы, Арал ауданы Аманөткел ауылсоветінде дүниеге келген. 1969 жылы Қазақ Мемлекеттік университетінің филология факультетін бітірген. «Тұңғыш кітап» деген алғашқы жыр жинағы 1969 жылы жарық көрген. Оның өлеңдері неміс, өзбек, тәжік тілдеріне аударылған.

Алматы - Қазақстанның ең үлкен қаласы. Ол Тянь-Шань тауларының солтүстігінде, Іле Алатауының баурайында, Қазақстан Республикасының оңтүстік-шығысында орналасқан. Алматыда 1 434 755 адам тұрады. Алматының көрікті жерлері медеу,Көк- төбе,метро,орталық стадион,Интерконтинентал қонақ үйі көрсетілген.

1998 жылы, 6-мамыр күні президент Ақмола қаласын Астана деп атауға жарлық шығарды. 1998 жылы 10-маусымда жаңа Астананың тұсаукесері болып өтті. Елбасының елорданы Алматыдан Ақмолаға көшіруініңде өзіндік сыры бар. Өйткені, Астана сарыарқаның қақ төрінде қарқынды дамуға ыңғайлы, тоғыз жолдың торабы тоғысқан жер. Жас қаламыздың тарихы өте тартымды. 1999 жылы ЮНЕСКО шешімімен Астанаға медалмен бейбітшілік қаласы атағы берілді. Есіл өзенінің сол жақ жағалауынан бой көтерген әсем ғимарат «Астана - Байтерек» деп аталады. Биіктігі 97 метр. «Астана - Байтерек» бас қаланың рәмзі. Байтерек ағашы бақыт пен құттың белгісі болып саналған. Мына суреттерде Астана халықаралық әуежайы және темір жолы,Астана-Байтерек,Халықаралық келісім шарт сарайы,Хан шатыры,Астана қақпасы,Астананың мұздан жасалған қалашығы.

Сергіту сәті

Кітаппен жүмыс

Топтық жұмыс

Жұптық жұмыс «Астана» эссе жазу

 

 

 

 

 

 

 

Сладты тамашалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қазақстанның астаналары болған қалаларды жазу

 

 

 

 

 

Оқушылар тізбектей оқып шығады

1-топ: «Венн диаграммасы» Алматы мен Астана қаласын салыстыру

2-топ: «Бес жолдды өлең»құрастыру.

Зат есім(1)

Сын есім, сын есім(2)

Етістік, етістік, етістік(3)

Сөйлем(4)

3-топ: Өлең мазмұнына байланысты сурет салу.

Эссе жазып бір-бірі оқып баға береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-

 

 

 

 

 

 

АКТ пайдалану

 

 

 

 

 

 

 

Суреттер, оқулық, плакат, маркер,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақты бекіту

3 мин

«Көңілді доп» ойыны арқылы сабақты бекіту

Қарт Алатауды автор кім дейді?

Ақын Алматыны қандай қала деп атайды?

Елге несі бар қала жарасады дейді?

Алашаны еске түсіретін қай өлке?

Астана қандай даланың сәні?

Сарыарқада қазақтың несі бар дейді?

 

Сұрақтарға жауап береді.

 

Өте жақсы

 

доп

Кері байланыс

2 мин

Оқушыларға стикер тарытылады

Оқушылар өз пікірлерін жазады.

 

 

стикер

Үйге тапсырма

1 мин

.4) Үйге тапсырма.

Өлеңді жаттау, мазмұндау

Күнделіктеріне жазады

 

 

 

Бағалау

1 мин

«Критерийлер бойынша бағалау»

1.Үй жұмысына жауап беру

2. Сұрақ – жауапқа қатысу.

3. Өлеңді мәнерлеп оқуы.

4. Пікірталасқа түсу, өз ойын жеткізе алуы.

5. Топтық жұмыста белсенділік танытуы.

 

Топтық бағалау

 

суммативті

 

 

Автор: dauke | 14-02-2016, 21:54
Қарау саны: 2488
    
Жарнама

Пікір жазу
Сіздің есіміңіз: *
Эл.почта: *
Жартылай семіз Қисайған мәтін Сызылған мәтін Сызылған мәтін | Сол жаққа қою Ортаға қою Оң жаққа қою | Смайлик қою Сілтеме қоюҚорғалған сілтеме қою Выбор цвета | Жасырын мәтін Үзінді қою Таңдалған мәтінді транслитерден кирилицаға ауыстыру Вставка спойлера
Қауіпсіздік коды: Қауіпсіздік кодын көрсету үшін осы суретті қосыңыз
Жаңарту, егер код көріңбесе
Кодты енгіңіз: :